HOME > Achievements > Student Achievements

Student Achievements

Update for CCA Events and Achievements Details
Year: 2019
Term 1

Term 1

CCA

Competition / Event

Achievements/Remarks

Badminton
National School Games East Zone Badminton Championship
Senior Boys - Preliminary Round
Junior Boys - Quarter Finals
Sepak Takraw
National School Games National Sepak Takraw Championships
Senior Boys - Preliminary Round
Football
National School Games East Zone Football Championship
Senior - 2nd Round
Junior - Preliminary Round
Football
Overseas Family School Under-11 Tournament Combined Team -
2nd placing. Silver.
Infocomm Club
Our Infocomm Club students participated in the ‘NewsMaker Competition’ organized by Raffles Girls’ Primary and
achieved the Gold Award!
Term 2
CCA
Competition / Event
Achievements / Remarks
Art Club
SYF 2019 Category C.
Put up for exhibition
Gwenn Tan
Tang Hou Yin
Ke Yu Xuan
Lim Zhenru
Livni Chong
Art Club
Young Illustrator Awards
Shortlisted
Lin Cen
Valerie Ponimin
Tchoukball
2019 Singapore Press Holdings Foundation Primary Schools Tchoukball National Championships (Senior Division - Girls) –
3rd Place in Nationals
Tchoukball
2019 Singapore Press Holdings Foundation Primary Schools Tchoukball National Championships (Senior Division - Boys) –
2nd Place in Bowl Division
Scouts
Scouts appointed as Sixers:
DHARUN LOGESH
RYAN KO
JAYAVARDHAN
LEYTON TAN
JUSTIN LOW
MUHAMMAD ADEN
GUANG TONG
MOHD DANIAL
MOHAMAD SAHRIN
KO ANDREI
XAVIER NG
Scouts who have achieved the Gold Arrow
KO ANDREI
MOHD DANIAL
GUANG TONG
RYAN KO
Brownies
Received the Bronze Puan Noor Aishah Award for 2018 achievements
Bronze Puan Noor Aishah Award
Combined Packed Holiday @ Fengshan Primary School from 15th March to 17th March 2019.
1) Sara Iman
2) Kamalaseekaran Bhavika
3) Nur Syazrina Alisya
4) Nur Danisya Qistina
5) Yuen Yi Yan
6) Zeta Dafinah
7) Nur Dalifah
8) Maizatul ‘ Aina
9) Vimalraj Viveka
10) Zeng Ziqian Zoe
11) Nurin Shafiqah
East Division Day @ Changkat Changi Secondary School on 13th April 2019
3rd placing for Snack Making Competition
1) Maizatul ‘Aina
2) Yuen Yi Yan
3) Nur Syazrina Alisya

3rd placing for Captain’s Ball
1) Sharleez
2) Marsya
3) Nur Dalifah
4) Zeta Dafinah
5) Kerrine Koh
6) Nurin Shafiqah
7) Nurin Shaqilah
Sepak Takraw
National Primary Schools Sepak Takraw Championship 2019
Achievement: They played a total of 4 games. They only went through Preliminary rounds.
Wushu
4.2 TAN XIN MANASSEH
National School Games Wushu Junior Division Girls Short Weapon 5-Duan Sword – 5th

5.1 LEE PEI YING, JENNA
National School Games Wushu Junior Division Girls Long Weapon 1st International Nan Gun – 3rd

National School Games Wushu Junior Division Girls Quanshu 5-Duan Nanquan (Southern Fist) – 3rd

5.1 CHLOVEL NG SHI XUAN (HUANG SHIXUAN)
National School Games Wushu Junior Division Girls Quanshu 5-Duan Changquan – 8th

5.3 ONG LING XIN
National School Games Wushu Junior Division Girls Quanshu 1st International Changquan – 5th

National School Games Wushu Junior Division Girls Short Weapon 1st International Broadsword – 3rd

6.2 XIAO WENLIN
National School Games Wushu Senior Division Girls Short Weapon 1st International Sword – 5th
Chinese Club
National Pri School Recital Competition,
Group 1
Low Lee Chan
Leong Jia Xuan

Group 2
Huang Hao Xuan
Jacqueline Lee Jia Yi
National Pri School Crosstalk Competition, Group 2 entered Into Final Competition (6 July 2019)
Group 1
Leong Jia Xuan
Wong JunChen

Group 2
Huang Hao Xuan
Lang ZiYu
Basketball
Singapore Primary Schools Sports Council National School Games Junior Division 3x3 Basketball Competition
Participation
Temasek Invitational
Participation
Taekwondo
Senior girls Yellow 8 1st Chia Yee Cen
Senior girls Blue 3 (Red Stripe) 6th CHIA XIN JIE JANELLE

Term 3
CCA Competition / Event Achievements / Remarks
Tchoukball
4th Funky Sports Tchoukball Cup
2nd Place
Chinese Club
National Primary School Recital Competition
Silver Award (Lower Pri Team)
National Primary School Recital Competition
Bronze Award (Upper Pri Team)
National Primary School Crosstalk Competition
3rd prize
Angklung
National Day Observance Ceremony @ TREASURY, Ministry of Trade and Industry
Invited to perform
Indian Dance
National Day Observance Ceremony @ OTH
(Tampines GRC)
Invited to perform
Malay Dance
National Day Observance Ceremony @ OTH
(Tampines GRC)
Invited to perform

OUR ACHIEVEMENTS


Our Achievements.gif